Bilmetro Logo

Världspremiär för Cross Coupé i Tokyo

Under bilsalongen i Tokyo visar Volkswagen ett crossover-koncept med innovativ fyrhhjulsdrift och plugin-hybrid-drivning. Med en genomsnittlig bränsleförbrukning på 2,7 l/100 km – och ändå 0-100 km/h på 7 sekunder – ger Cross Coupé en föraning om hur framtidens SUV kan se ut.

Vid bilsalongen i Tokyo (3-11/12) visar Volkswagen upp sin vision av morgondagens SUV – Cross Coupé. Utseendemässigt visar den fyrhjulsdrivna plugin-hybriden hur formgivarna på Volkswagen kan tänka sig att en framtida crossover mellan en fyradörrars coupé och en kompakt SUV kan komma se ut.

Designteamet, lett av Walter de Silva och Klaus Bischoff, har lyckats skapa en konceptbil som kombinerar det bästa av dessa båda världar. Originell, karaktärsstark och dynamisk – Cross Coupé visar upp hur en SUV från Volkswagen kan se ut imorgon!

Även rent tekniskt lägger det sportiga Cross Coupé-konceptet ribban på ny nivå – den är baserad på Volkswagens nya modulära MQB-plattform och är den första modell av denna typ som visas upp offentligt.

Karakteristiskt för Cross Coupé är de korta överhängen. Den är 4 345 mm lång och därmed längre än en Golf men kortare än en Tiguan. Bredden är 1 868 mm och höjden 1 523 mm, vilket också ligger mitt emellan dessa båda storsäljare.

 



Tipsa en vän

Fyll i fälten nedan för att skicka ett tips till en vän

(*= Obligatoriska fält)


NYA VOLKSWAGEN I LAGER

Vi har alltid ett antal modeller med olika färg och utrustning
för direkt leverans


Sök ny Volkswagen